Biznes

Dotacje na założenie firmy. Możesz dostać prawie 40 tys. zł

założenie firmy dotacja dofinansowanie działalność gospodarcza

Osoby do 30. roku życia, bezrobotne i mieszkające na Podkarpaciu, mogą jeszcze do końca tego roku uzyskać bezzwrotną dotację na założenie firmy.

Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Po dotacje mogą sięgnąć również pracodawcy, którzy chcą doposażyć swoją firmę w nowy sprzęt i urządzenia – powiedział Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Jak dodał, funduszami z POWER dysponują jeszcze powiatowe urzędy pracy w regionie. Wysokość wsparcia jest zróżnicowana dla konkretnego urzędu, a maksymalna kwota na otwarcie własnej działalności może sięgnąć nawet blisko 40 tys. zł.

W projektach konkursowych ogłoszonych do tej pory przez WUP w Rzeszowie, ich uczestnicy otrzymywali lub wciąż otrzymują także wsparcie pomostowe w wysokości do 2.800 zł, wypłacane przez sześć miesięcy od momentu założenia firmy. Jak przypomniał Czop, w ostatnim takim konkursie, ogłoszonym w ubiegłym roku, a realizowanym w tym, do wykorzystania była pula 54 mln zł.

Oznacza to, że własną działalność gospodarczą rozpocznie 1309 młodych przedsiębiorców – podkreślił.

Od chwili uruchomienia na Podkarpaciu w 2015 r. Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, wsparciem objętych zostało już ponad 74 tys. osób. Z tej liczby dotacje na rozpoczęcie własnej działalności otrzymało ponad 7,7 tys. osób, a pracę podjęło przeszło 47,5 tys. osób.

Zdaniem Czopa program POWER jest „skrojony” do potrzeb osób przed 30. rokiem życia.

Często osoby te, w związku z nieadekwatnymi dla nich ofertami zatrudnienia czy niemożliwością wykazania się doświadczeniem, nie mogą rozpocząć kariery zawodowej lub odnaleźć się na rynku pracy – zaznaczył.

Podkarpacie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój otrzymało w sumie 192 mln euro.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top