News

Kraska: Trzecia fala pandemii puka do naszych drzwi

trzecia fala koronawirus siłownia fitness
Adam Niedzielski i Waldemar Kraska / fot. gov.pl (archiwum)

Trzecia fala pandemii puka do naszych drzwi, jest już bardzo blisko, w ostatnich dniach rośnie zagrożenie Covid-19 – powiedział na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska.

Posiedzenie poświęcone było m.in. sytuacji w jakiej obecnie znajdują się siłownie i kluby fitness. Mówił o tym prezes Polskiej Federacji Fitness Tomasz Napiórkowski. Na początku długiego wystąpienia ujawnił, że branża jest w bardzo trudnym położeniu, gdyż 81 procent ośrodków nie otrzymuje wsparcia z budżetu państwa, gdyż nie spełnia wszystkich wymaganych kryteriów. Jego zdaniem, działalność klubów fitness nie miała i nie ma żadnego wpływu na rozwój pandemii.

Wszystkie kluby i siłownie w czasie gdy działały, rygorystycznie przestrzegały zasad sanitarnych. Zdaniem Napiórkowskiego, możliwość zakażenia była tam minimalna, o wiele mniejsza niż w dużych centrach handlowych czy innych miejscach, gdzie zasada dystansu nie była przestrzegana.

Szef federacji fitness na podstawie materiałów opracowanych w różnych krajach Europy argumentował, że zakaz działania branży nie daje żadnych pozytywnych efektów, przeciwnie, gdyby ludzie mogli tam trenować i poprawiać swoją kondycję fizyczną, ich podatność na zakażenie byłaby o wiele mniejsza. „W zdrowym ciele zdrowy duch” – tak argumentował.

Z argumentami przedstawiciela branży fitness nie do końca zgodził się Kraska. Przyznał, że oczywiście nikt za całe zło związane z pandemią nie obciąża ludzi pracujących nad swoją kondycją fizyczną, ale w obecnej, bardzo trudnej sytuacji pandemicznej, nie może się zgodzić z propozycją otwarcia klubów treningowych i siłowni.

„Sytuacja jest bardzo dynamiczna, od kilku dni obserwujemy wzrost zakażeń. Zwiększona transmisja koronawirusa, w tym groźnej odmiany brytyjskiej powoduje, że jesteśmy zmuszeni podjąć skuteczniejsze działania. To może być nawet powrót do restrykcji, które kilka dni temu zostały tymczasowo zniesione. Ale wszyscy chyba widzieli, co się w ostatni weekend działo w Zakopanem czy na Wybrzeżu. Nie zdaliśmy do końca wszyscy tego egzaminu z rozsądku” – przyznał Kraska.

To, jakie działania mające na celu ograniczenie skutków Covid-19 powinny być podejmowane, rząd od prawie roku konsultuje z Radą Medyczną. Kraska zaproponował, aby szukając kompromisu w sprawie fitness zorganizować spotkanie branży ze specjalistami Rady. Posłowie poprosili, aby do takiego spotkania doszło jak najszybciej, być może nawet jeszcze w lutym. (PAP)

Na pewno musimy poczekać z 'odmrażaniem’ siłowni czy klubów fitness – uważa wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jego zdaniem, nawet jeżeli trzecia fala pandemii przeszłaby w sposób łagodny, to obostrzenia potrwają jeszcze kilkanaście tygodni.

„Na pewno w tej chwili […] musimy jednak poczekać z odmrażaniem siłowni czy też klubów fitness” – powiedział Kraska na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Turystyki i Sportu.

„Czuję, że ta trzecia fala, niestety, jest bardzo blisko nas, więc jeżeliby nawet przeszła w sposób łagodny, to jednak na pewno jeszcze kilkanaście tygodni przed nami jest tych obostrzeń i restrykcji.” – dodał.

Zakaz korzystania z siłowni i klubów fitness wprowadziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 16 października 2020 r. Zakaz obowiązuje od 17 października. Wcześniej – po odmrożeniu w czerwcu 2020 r. – można z nich było korzystać w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem wymaganych odległości. (ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top