Inwestycje

Nowa, dodatkowa część Kliniki Psychiatrii Ogólnej w Rzeszowie

rzeszów klinika psychiatrii ogólnej
Foto Mateusz Romankiewicz

Nowy odcinek Kliniki Psychiatrii Ogólnej wraz z Izbą Przyjęć został otwarty w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Jest to jedyny oddział psychiatryczny w powiecie rzeszowskim. Dzięki zmianom pacjenci zyskali bardziej przyjazne i komfortowe warunki.

Jak przypomniał rzecznik szpitala Andrzej Sroka, powstały w 1990 roku oddział psychiatryczny jest jedynym w powiecie rzeszowskim i powinien zaspokoić potrzeby 400 tys. mieszkańców. Pracuje całodobowo w systemie ostrego dyżuru.

„Dzisiaj po rozszerzeniu Klinika Psychiatrii Ogólnej liczy 58 łóżek, a zapotrzebowanie, które określa Wojewódzki Plan Transformacji, wynosi co najmniej 75 łóżek. Obłożenie rzeszowskiej Kliniki Psychiatrii Ogólnej przez ostatnie trzy lata wynosiło ponad 115 proc.” – wskazał rzecznik.

Zauważył, że aby poprawić komfort i bezpieczeństwo pacjentów w KSW nr 1 została utworzona Izba Przyjęć dedykowana pacjentom psychiatrycznym.

Nowy odcinek Kliniki Psychiatrii Ogólnej powstał w miejscu, gdzie wcześniej mieściła się Klinika Neurologii. Pomieszczenia zostały dostosowane na potrzeby pacjentów leczonych psychiatrycznie.

Na oddziale zamontowano m.in. monitoring wizyjny wraz z możliwością zapisu obrazu i jego przechowywania i archiwizowania, który ma poprawić bezpieczeństwo pacjentów i personelu, zabezpieczono okna i kaloryfery, założono domofon przy drzwiach wejściowych, wymieniono kierunek otwierania drzwi, do potrzeb oddziału dostosowano salę obserwacyjną.

„Oddział został przede wszystkim dostosowany pod względem zabezpieczeń, na przykład okien, które są foliowane, czy drzwi, które są zamykane na klucz” – wyliczył kierownik Kliniki Psychiatrii Ogólnej w placówce dr n. med. Dariusz Mazurkiewicz.

Dodał, że konieczna była też zmiana układu pomieszczeń i przesunięcie niektórych ścian działowych oraz dostosowanie pomieszczeń do wymogów sanitarnych.

Do zadań Kliniki Psychiatrii Ogólnej KSW nr 1 należy m.in.: diagnostyka i leczenie chorób psychicznych, zaburzeń nastroju, zachowania i emocji, świadczenie usług w formie konsultacji dla innych oddziałów KSW nr 1 i innych szpitali, z którymi placówka ma zawarte stosowne umowy, policji (badanie osób zatrzymanych), zakładu karnego (badanie osób osadzonych), prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów innych uczelni, w tym studentów psychologii, prowadzenie staży dla lekarzy i psychologów, specjalizacji psychiatrycznej dla lekarzy, specjalizacji z psychologii klinicznej dla psychologów, prowadzenie badań naukowych we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, podnoszenie kwalifikacji i szkolenie personelu Kliniki.

Sroka dodał, że działania modernizacyjne w Klinice Psychiatrii Ogólnej w KSW nr 1 wpisują się w Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022, które określają m.in. strategię działań mających na celu zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksowej, wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki.

„Jest to dla nas ważna inwestycja. Wierzę, że ta modernizacja przyczyni się do polepszenia opieki psychiatrycznej w Rzeszowie i pacjentów z okolic miasta” – ocenił dyrektor KSW nr 1 dr n. med. Janusz Ławiński.

Jest to pierwszy etap prac modernizacyjnych i dostosowania pomieszczeń w Klinice Psychiatrii Ogólnej KSW nr 1. Całkowity koszt inwestycji to 1,2 mln zł. Środki pochodzą z budżetu województwa podkarpackiego. Dalsza część rozwoju Kliniki Psychiatrii Ogólnej, czyli modernizacja 1. piętra, ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

„To dobra wiadomość, że dzisiaj oddajemy do użytku ten oddział w zmienionej, poszerzonej formule. Wiemy, jak powinna się zmieniać psychiatria, jak powinno się zmieniać podejście do pacjenta psychiatrycznego, wiemy też, jak duże są potrzeby w tym zakresie” – zaznaczył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top