Inwestycje

Obwodnica Lubaczowa oficjalnie otwarta. Trasa liczy blisko 3,5 km i kosztowała prawie 35 mln zł

Obwodnica Lubaczowa oficjalnie otwarta. Trasa liczy blisko 3,5 km i kosztowała prawie 35 mln zł 1
fot. R. Adamski (PR Rzeszów)

Prawie 35 mln zł kosztowała budowa obwodnicy Lubaczowa. Trasa, która liczy blisko 3,5 kilometra, pozwoli ominąć centrum miasta kierowcom, którzy jechać będą do przejścia granicznego z Ukrainą w Budomierzu. Pieniądze na jej budowę pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.

Obwodnica w piątek została oficjalnie otwarta. W uroczystości udział wzięła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która podkreśliła, że inwestycja jest ważna przede wszystkim dla mieszkańców Lubaczowa.

„Każda inwestycja drogowa powoduje, że otwieramy nowe miejsca na inwestycje, a jednocześnie poprawiamy bezpieczeństwo, jakość życia i komfort mieszkańców, ponieważ ten uciążliwy ruch, który był w centrum miasta może być teraz przeniesiony na jego obrzeża. To nie pierwsza i na pewno nie ostatnia inwestycja zrealizowana przy wsparciu środków unijnych w powiecie lubaczowskim” – zaznaczyła minister.

Z kolei marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl mówił, że lubaczowska obwodnica jest ważna dla całego regionu. Przypomniał, że inwestycja została sfinansowana z kilku źródeł – środków europejskich, budżetu państwa, samorządu województwa i wkładu poszczególnych samorządów.

„Ta droga z pewnością będzie miała wpływ na rozwój gospodarczy powiatu lubaczowskiego i całego Podkarpacia. My przed siedmioma laty rozpoczęliśmy program budowy obwodnic w naszym województwie, bo obwodnica to ważna inwestycja z punktu widzenia nie tylko gospodarczego, ale też bezpieczeństwa mieszkańców” – stwierdził Ortyl.

Obwodnica Lubaczowa rozpoczyna się rondem na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 867 z drogą powiatową nr 1674R i ul. Sportową, dalej prowadzi w kierunku rzeki Lubaczówki, następnie przez tereny osiedla Mazury i dalej w kierunku drogi powiatowej nr 1679R, aż do drogi wojewódzkiej nr 866. Koniec obwodnicy znajduje się na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 866 z drogą wojewódzką nr 867 oraz z drogą powiatową nr 1680R.

Koszt budowy obwodnicy wyniósł prawie 35 mln zł, z tej kwoty unijne dofinansowanie wyniosło prawie 29 mln zł. Wykonawcą obwodnicy była firma Strabag. Wraz z obwodnicą wybudowano m.in.: cztery skrzyżowania, jedno rondo, czteroprzęsłowy most na rzece Lubaczówka i chodniki dla pieszych.

W ramach prac archeologicznych prowadzonych w związku z budową obwodnicy odkryto m.in. pochodzącą prawdopodobnie z okresu wczesnego średniowiecza półziemiankę, a także dwa piece ceramiczne (prawdopodobnie z VI-VIII wieku). Pozwoliło to wysnuć tezę, że na tym terenie żyły plemiona wczesnosłowiańskie.

W obrębie wykopalisk odkryto ponadto szereg obiektów nieruchomych (jamy, osadniki, linie układające się w konstrukcje być może budynków słupowych, rów z okresu nowożytnego) i ruchomych, w tym fragmenty ceramiki naczyniowej, zabytki krzemienne z krzemienia wołyńskiego i metalowe. Część znalezisk datuje się na pochodzące z epoki neolitu, wczesnego brązu czy też z okresu wpływów prowincjonalno-rzymskich.

(PAP)

autor: Wojciech Huk

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top