Biznes

Obywatele Ukrainy będą mogli prowadzić swoje firmy w Polsce. Na jakich zasadach?

firma ukraina biznes w polsce zasady

Obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce, będą mogli prowadzić działalność gospodarczą na terenie naszego kraju na takich samych zasadach jak obywatele polscy – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które przygotowało przepisy w tej sprawie.

„W związku z niezwykle trudną sytuacją obywateli Ukrainy, spowodowaną bezprecedensową agresją wojsk rosyjskich na ich kraj, przygotowaliśmy dla nich specjalne regulacje probiznesowe. Celem wprowadzenia tych rozwiązań jest umożliwienie założenia i ułatwienie obywatelom Ukrainy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, którzy – co ważne – przebywają tu legalnie i mają potwierdzoną tożsamość. To kolejne z serii rozwiązań, które wspierają uchodźców wojennych, czasowo przebywających w Polsce” – powiedział cytowany w komunikacie minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Resort wyjaśnił, że przepisy, które mają umożliwić otwieranie i prowadzenie firm, są adresowane do obywateli Ukrainy, przyjeżdżających do Polski w związku z działaniami wojennymi, które rozpoczęły się 24 lutego 2022 r. oraz do tych, którzy przybyli do Polski wcześniej i przebywają tu legalnie na podstawie przepisów ustawy o cudzoziemcach (posiadają np. zezwolenie na pobyt czasowy i pracę).

Dodano, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego obywatele Ukrainy, będą zobligowani do posiadania numeru PESEL.

W komunikacie przypomniano, że prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zawiera ona specjalną regulację prawną, która określa zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez obywateli Ukrainy, którzy przebywają legalnie na terytorium Polski.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top