News

PiS proponuje 800 zł zamiast świadczenia 500+, bezpłatne leki i autostrady

program pis wybory 2023

PiS chce od 2024 r. podwyższyć świadczenie 500+ do kwoty 800 zł, zapewnić bezpłatne leki dla osób do 18 r. życia i powyżej 65 r. życia oraz wprowadzić bezpłatne przejazdy autostradami dla samochodów osobowych.

Tak poinformował w prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Propozycjami na najbliższym posiedzeniu ma zająć się rząd.

„Chodzi mi o sferę socjalną. Generalnie powiedziałem: kontynuujemy. Ale kontynuujemy i rozwijamy. Otóż po pierwsze. Od nowego roku 500+ to będzie ciągle nazwa jak sądzę pamiętana, ale suma będzie już inna: 800+” – powiedział Kaczyński w trakcie konwencji PiS.

„Druga sprawa to bezpłatne leki od 65 roku życia. W bardzo krótkim czasie, oczywiście to wymaga pewnych rozwiązań prawnych i budżetowych, ale sądzę, że można też powiedzieć, że nowy rok to już będzie początek tej sytuacji. Ale także bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia” – dodał.

Prezes PiS zapowiedział także zniesienie opłat za korzystanie z autostrad – zarządzanych przez państwo i firmy prywatne. W mediach społecznościowych PiS podano, że zniesienie opłat ma dotyczyć samochodów osobowych.

„Dla bardzo wielu ludzi, dla właścicieli samochodów, szczególnie tych, którzy jeżdżą po autostradach i drogach szybkiego ruchu – jeżeli chodzi o opłaty państwowe, to jeśli tylko uda się uchwalić w odpowiednim czasie ustawy, to w najkrótszym możliwie okresie my to zniesiemy” – powiedział Kaczyński.

„Jeżeli chodzi o sytuację, gdzie autostrady są prywatne albo przynajmniej są w dzierżawie (…) to tam obiecujemy, że w ciągu kolejnego roku to załatwimy” – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w mediach społecznościowych, że na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się propozycjami ogłoszonymi na konwencji programowej PiS.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top