Biznes

Podkarpacie: Konkurs dla mikro i małych firm, które będą mogły otrzymać bezzwrotną pomoc finansową

mikro i srednia firma pomoc finansowa podkarpacie bezzwrotna dotacja wsparcie

Wkrótce rozpocznie się konkurs dla mikro i małych firm z województwa podkarpackiego, które będą mogły otrzymać bezzwrotną pomoc finansową. Konkurs będzie realizowany przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego i będzie miał formułę grantową. Pieniądze – 40 mln zł – pochodzą ze środków unijnych.

Jak poinformował marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, obecnie przygotowywane są szczegóły dotyczące trybu i harmonogramu naboru wniosków. „Będziemy się starali, aby wniosek dla przedsiębiorców, którzy chcą otrzymać wsparcie, był w miarę krótki, prosty, łatwy do złożenia. Szczególnie chcemy wesprzeć w tym projekcie branżę turystyczną, dlatego 30 proc. środków z grantów zostanie przeznaczona na ten sektor” – dodał.

Wysokość wsparcia będzie uzależniona od liczby zatrudnionych pracowników i będzie wyliczana według opracowanego schematu.

Wsparcie będzie udzielane mikro i małym przedsiębiorcom, a więc firmom zatrudniającym poniżej 50 pracowników, których roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 10 mln euro. Z grantów skorzystać będą mogły jedynie przedsiębiorcy z terenu województwa podkarpackiego, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej z powodu wystąpienia pandemii koronawirusa.

Wśród warunków uzyskania grantu jest spadek obrotów o co najmniej 30 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutym br. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Przedsiębiorcy ubiegający się o granty pomocowe muszą także spełnić inne kryteria, chodzi m.in. o niezaleganie na koniec grudnia 2019 r. lub na dzień udzielenia wsparcia z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto przedsiębiorca chcący otrzymać pomoc nie może znajdować się w stanie likwidacji, w trakcie postępowania upadłościowego albo postępowania restrukturyzacyjnego.

Konkurs najprawdopodobniej zostanie ogłoszony w połowie lipca tego roku.

(PAP)

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top