Biznes

Podkarpacka Dolina Wodorowa. Rozmowy o przyszłości

dolina wodorowa podkarpackie
fot. PUW w Rzeszowie

O projektach wodorowych w województwie podkarpackim rozmawiali na Politechnice Rzeszowskiej uczestnicy seminarium naukowo-technicznego i otwartego posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa.

Wśród poruszanych tematów znalazły się kwestie dotyczące energetyki wodorowej oraz wykorzystania wodoru jako paliwa w transporcie autobusowym i lotniczym.

serwis cnc oprzyrządowanie renishaw

Do uczestników seminarium zwrócił się Ireneusz Zyska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii. Podkreślił rolę Podkarpacia, które jako pierwsze wyszło z inicjatywą doliny wodorowej w pełni wspieranej przez polski rząd.

Województwo podkarpackie ma ogromne szanse w zakresie wykorzystania technologii wodorowych, ale również w zakresie produkcji wodoru. Uważam, że motywem przewodnim Państwa działalności powinna być Dolina Lotnicza, gdzie już trzy firmy prowadzą pracę nad napędem wodorowym dla silników transportu lotniczego – mówił przedstawiciel ministerstwa klimatu i środowiska.

Ireneusz Zyska pogratulował także prezesowi firmy ML System, która jako pierwsza skonstruowała  prototyp elektrolizera wysokociśnieniowego do produkcji wodoru, pracującego przy niskim napięciu, co pozwala na integrację z instalacjami fotowoltaicznymi.

W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podkreśliła, że transfer wiedzy oraz wdrażanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii umożliwi rozwój konkurencyjnej gospodarki regionu oraz wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw. Wojewoda mówiła też o zaangażowaniu administracji publicznej w rozwój inicjatywy.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślił gotowość regionalnego samorządu do działań na rzecz rozwoju Doliny.

– Patrzę na dolinę wodorowa jako na najmłodsze dziecko w systemie klastrowym Podkarpacia, które na tym etapie rozwoju należy mocno wspierać.

Powstanie „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii, zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę.

List intencyjny na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej został podpisany 18 maja br. w podrzeszowskiej Jasionce.

Strony zadeklarowały wtedy m.in. współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego, wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego w celu budowy łańcucha wartości gospodarki wodorowej przez realizację innowacyjnych przedsięwzięć naukowych, technologicznych, przemysłowych i projektów inwestycyjnych oraz prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako paliwa dla zeroemisyjnego transportu.

Podkarpacka Dolina Wodorowa integruje przedstawicieli przemysłu, świata nauki oraz samorządów, działających w formie stowarzyszenia założonego 4 listopada 2021 r. w Rzeszowie.

W grudniu ubiegłego roku, przyjęta została Polska Strategia Wodorowa, która określa konkretne cele budowy gospodarki wodorowej, kładąc podwaliny pod działania związane z jej rozwojem i utrzymaniem konkurencyjności polskiej gospodarki. Realizacja celów PSW umożliwi rozwój poszczególnych regionów Polski m.in. poprzez tworzenie w nich dolin wodorowych, które zapewnią rozwój przemysłowych zastosowań wodoru, integrację sektorów, znalezienie partnerów biznesowych, optymalizację procesów i kosztów.

źródło: PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top