Poradnik

Pokój studenta – biurko i fotel do nauki

fotel krzesło student biuro

Rozpoczęcie studiów wiąże się zwykle ze zmianą miejsca zamieszkania. Być może zamiast pokoju w akademiku wybraliśmy wynajem mieszkania. Jeśli nasz pokój studenta potrzebuje biurka, fotele biurowe albo krzesła biurowe warto pomyśleć o ich zakupie. Podpowiadamy, jakie meble będą idealne na okres studiowania i siedzenia za biurkiem kilka godzin dziennie.

Biurko – przestrzeń nauki i rozrywki

Jeśli jesteśmy studentami, z pewnością nie chcemy przeznaczyć na biurko ogromnej kwoty. Za podstawowe biurko zapłacimy między 200 a 400 złotych. W zamian otrzymamy biurko dobrej jakości. Na początek wystarczy, że wybierzemy biurko z płyty laminowanej. Zaletą tego materiału jest łatwość w czyszczeniu i szeroki wybór kolorów. Z kolei za biurko z półkami i szufladami zapłacimy już kilkaset złotych więcej. Jeśli jednak zależy nam na możliwości przechowywania, warto rozważyć drugą opcję. Większe biurka z pewnością przydadzą się dla osób studiujących kierunki artystyczne czy techniczne.

Gdy dzielimy pokój z drugą osobą lub mamy zbyt mało miejsca, najlepszym wyjściem będzie biurko o niewielkich rozmiarach. Biurka pod komputer o niewielkich gabarytach zmieści się nawet do bardzo małego pokoju. Przykładowe biurko o szerokości 78 cm i głębokości 68 cm pozwoli nam już na wygodne korzystanie z komputera i czytanie książek. Natomiast jeśli chcemy trzymać na biurku książki i notatki, czy spożywać przy nim posiłki, lepiej rozważyć większe modele lub zakupić dwa biurka. Jeśli w ustawieniu dwóch biurek przeszkadza nam róg pokoju, rozwiązaniem będzie dokupienie zaokrąglonego łącznika do biurek. W ten sposób połączymy dwa biurka i maksymalnie wykorzystamy przestrzeń.

Warto zastanowić się, jakie dodatki oferuje nam biurko. Przykładowo półka pod klawiaturę przyda się, nawet jeśli nie korzystamy  w domu z komputera stacjonarnego. Grając w gry na laptopie czy obsługując większość programów, niezbędna okaże się klawiatura podłączana do laptopa. Dodatkowa półka może być także miejscem na przechowywanie notatek. Warto, jeśli biurko ma otwory na kable. Dzięki temu unikniemy plątania się kabli, na przykład od komputera czy głośników.

W kwestii utrzymania porządku pomoże nam organizer na biurko. Umieścimy w nim przybory do pisania, luźne karteczki z zapiskami, drobne akcesoria. Do wyboru mamy klasyczne organizery plastikowe, metalowe, drewniane lub bardziej nowoczesne z opcją ładowania telefonu i podświetleniem.

Fotele biurowe i krzesła biurowe – wygodne siedzisko do nauki

Kiedy zasiadamy do nauki, ważne, aby nic nas nie rozpraszało. Niewygodny fotel ze skrzypiącym oparciem lub twardym siedziskiem spowoduje, że ciężko będzie nam się skoncentrować w pozycji siedzącej, a zamiast skupienia odczujemy irytację. Dlatego wybierając fotel biurowy czy krzesło biurowe zadbajmy o komfort pracy i zdrową postawę ciała. Sprawdź na wstępie jaki mebel i czego potrzebujesz: podłokietniki, wyprofilowane oparcia, fotele ergonomiczne, wygodę pracy przy komputerze w domu itd.

meble biurowe - system Q

Wyróżniamy różne mechanizmy foteli biurowych, które sprawiają, że siedzenie jest wygodniejsze. Do podstawowych mechanizmów należy TILT oraz CPT. Mechanizm TILT pozwala na blokadę oparcia pod wygodnym kątem. Ma także regulację wysokości, więc dopasujemy fotel do naszego wzrostu. Co więcej, zdecydujemy również o tym, z jaką siłą odchylimy oparcie, dzięki czemu dostosujemy je do swojej wagi. Taki fotel umożliwia nam także swobodne bujanie się.

Z kolei mechanizm CPT pozwala na regulację zarówno wysokości samego fotela, jak i oparcia. Zmienimy również głębokość siedziska, czyli jego oddalenie od oparcia fotela. Blokada oparcia skutkuje zatrzymaniem oparcia w wybranej przez nas pozycji.

Oprócz rodzaju mechanizmu istotny będzie także wygląd fotela, w tym materiał obicia. Na przykład klasyczny fotel biurowy z mechanizmem CPT obity jest tkaniną, natomiast fotele z mechanizmem TILT to eleganckie fotele skórzane.

Podsumowując, właściwie wyposażony pokój studenta pozwala na wygodną naukę w okresie studiowania. Kupując meble od sprawdzonego producenta, możemy liczyć na ich długie użytkowanie, także po studiach. Jeśli mamy zatem możliwość, wybierzmy meble o wymiarach i wyposażeniu zapewniającym jak najbardziej komfortową pracę. Biurko czy krzesła obrotowe można potem zabrać do nowego mieszkania, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by zainwestować w wymarzone biurko.

Materiał zewnętrznyDodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top