Turystyka

Synagoga w Dukli ma być zabezpieczona

dukla synagoga żydowska
fot. J. Jaracz

Samorząd Dukli w Beskidzie Niskim przygotuje plany zabezpieczenia ruin synagogi.

Ten jeden z najcenniejszych zabytków miasteczka, od dziesięcioleci niszczeje, m.in z powodu sporu własnościowego, który trwał od 2006 roku.

O zwrot pozostałości świątyni starał się Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich – ostatecznie Skarb Państwa przekazał je jednak władzom Dukli.

Świątynia (synagoga) z 1758 roku została spalona przez Niemców w 1941. Pozostały tylko mury głównej sali – rozsadzane przez rosnące na nich drzewka.

Wiceburmistrz Łukasz Piróg zapowiada, że będą zabezpieczone jako tzw. „trwała ruina”. Samorządowcy chcą w przyszłorocznym budżecie zaplanować na to pierwsze pieniądze – będą też zabiegać o dotacje na remont.

Przez wiele lat społeczność Żydowska stanowiła większość mieszkańców Dukli – pod koniec XIX wieku było to nawet ponad 80 procent obywateli miasteczka – przypomina prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej, Jacek Koszczan.

Jego zdaniem synagoga w Dukli będzie sporą atrakcją turystyczną, a dla przyjeżdżających tu Żydów – także miejscem modlitwy.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top