News

Tysiące obywateli Ukrainy czeka na przekroczenie granicy

ukraińcy przekroczenie granicy polska

Tysiące osób czeka po ukraińskiej stronie na przekroczenie granicy. Porzucili swoje domy, rodziny dotychczasowe życie, aby dostać azyl w Polsce.

Większość z nich jedzie w konkretne miejsce do konkretnych osób. Ci, którzy nie mają rodziny ani znajomych w Polsce korzystają z punktów recepcyjnych – skąd są kierowani do miejsc tymczasowego zamieszkania.

O punktach recepcyjnych na Podkarpaciu pisaliśmy tutaj –> Na Podkarpaciu powstały cztery punkty recepcyjne dla obywateli Ukrainy

O azyl w Polsce mogą się również ubiegać mieszkańcy Ukrainy, którzy nie mają dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy lub są one niekompletne. Stosowany jest wtedy art. 32 ustawy o cudzoziemcach.

Ten przepis umożliwia przekroczenie granicy i przebywać w Polsce 15 dni za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Po przekroczeniu granicy taka osoba powinna się stawić w konsulacie lub w urzędzie wojewódzkim w wydziale spraw obywatelskich, by zalegalizować pobyt.

ukraińcy przekroczenie granicy polska

źródło: PR Rzeszów

Od czwartku do piątku do godz. 15 ok. 56 tys. osób przybyło przekroczyło granicę Polski od strony Ukrainy – powiedział w trakcie konferencji prasowej wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker.

„Podczas wczorajszej doby granicę polsko-ukraińską od strony Ukrainy przekroczyło 31 tys. osób. Dzisiaj do godz. 15 ponad 25 tys. osób przekroczyło granicę polsko-ukraińską od strony Ukrainy” – powiedział.

W województwie podkarpackim i lubelskim uruchamiane są punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. (PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top