Turystyka

W Baszni Dolnej powstała Galeria Kolejnictwa. Co można w niej zobaczyć?

galeria kolejnictwa stacja basznia dolna

W Baszni Dolnej na Podkarpaciu otwarta została Galeria Kolejnictwa.

Wśród atrakcji, które można zobaczyć jest m.in. zbudowany w 1944 r. parowóz Ty2-7. Turyści mogą również poznać historię kolei galicyjskiej.

Jak powiedział PAP dyr. placówki Marcin Materniak, w obiekcie są również prezentacje multimedialne poświęcone dworcom, poczekalniom i walizkom podróżnym.

„Pokazujemy, jak się zmieniały te obiekty i rzeczy na przestrzeni lat. Chcemy podkreślać i prezentować historię kolejnictwa, kresowego, galicyjskiego na tych terenach” – dodał.

Na zewnątrz obiektu jest oddzielna wystawa poświęcona kolejnictwu galicyjskiemu. Natomiast w środku jest przygotowana makieta kolejki z dwoma torami. Jak powiedział Materniak, są budynki, tunele, mosty i przepusty. „Na dwóch torach, niezależnie od siebie poruszają się dwie lokomotywy, jedna elektryczna, druga spalinowa” – wyjaśnił.

Wyświetlany jest również film pokazujący historię początki kolei aż do najnowocześniejszych pociągów.

W Baszni prezentowany jest również parowóz Ty2-7, zbudowany w 1944 r. w zakładach Henschel&Sohn w Kassel i dwa wagony towarowe, jeden z roku 1937, a drugi z 1940 r. oraz wagon pasażerski III klasy z 1907 r.

Ssą także dwa zabytkowe mosty przeniesione w całości z Nowej Grobli i Lubaczowa.

Jak dodał Materniak, most z Lubaczowa jest elementem trasy wąskotorówki dla dzieci, po której porusza się tzw. mini bałaj.

Galeria Kolejnictwa Stacja Basznia czynna jest od wtorku do niedzieli.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top