Biznes

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe we wrześniu 2023r. wzrosła o prawie 250%

kredyty mieszkaniowe

Kredyty mieszkaniowe. O 248,8 proc. wzrosła we wrześniu 2023 r. wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe.

 Tak poinformowało w środę Biuro Informacji Kredytowej.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego to 417,36 tys. zł, o 23,6 proc. więcej wobec września 2022 r. – dodano.

Z opublikowanego BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) wynika, że o 248,8 proc. wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe we wrześniu 2023 r.

„Wartość Indeksu oznacza, że we wrześniu 2023 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 248,8 proc. w porównaniu do września 2022 r.” – przekazano.

Jak dodano, we wrześniu br. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 36,59 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 13,58 tys. rok wcześniej – to wzrost o 169,5 proc. W porównaniu do sierpnia 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o 5,9 proc.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego we wrześniu br. wyniosła 417,36 tys. zł i była wyższa o 23,6 proc. w relacji do wartości z września 2022 r. W porównaniu do sierpnia 2023 r. wzrosła ona o 1,7 proc.

Jak podkreślił główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski, „popyt na kredyty mieszkaniowe nadal jest bardzo wysoki”. „Potencjalni kredytobiorcy złożyli we wrześniu tego roku wnioski kredytowe na wartość aż dwuipółkrotnie wyższą niż przed rokiem. Oznacza to, trzeci historycznie najwyższy poziom Indeksu Popytu” – przekazał.

Dodał, liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła z 13,5 tys. we wrześniu zeszłego roku do 36,6 tys. we wrześniu br. „Jest to m.in. efekt dużego zainteresowania kredytem mieszkaniowym w ramach programu +Kredyt 2 proc.+. Szacujemy, że ok. 60 proc. wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w sierpniu br. to osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tys. zł w banku uczestniczącym w programie” – wskazał.

W jego ocenie wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe wynika z poprawy sentymentu do kredytów mieszkaniowych wśród potencjalnych kredytobiorców, którzy z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami programu, ale wzrosła ich zdolność kredytowa. „Istotnym czynnikiem jest także wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do rekordowej wartości aż 417,36 tys. zł – to prawie o 1/4 wyższa wartość w porównaniu do września 2022 r. Tak wysoka kwota wynika zarówno ze wzrostu cen nieruchomości, jak i z faktu, że duża część osób chcących skorzystać z programu +Kredyt 2 proc.+ składa wnioski na kwoty zbliżone do górnego poziomu ograniczenia w tym programie (500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla małżeństw)” – wyjaśnił.

W skład Grupy BIK wchodzą: Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Digital Fingerprints.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top