Biznes

Wodorowy autobus Autosanu SANCITY 12LFH przechodzi testy

autosan autobus wodorowy
fot. Michał Hubala

Wodorowy autobus Autosanu był jedną z atrakcji pierwszego dnia Kongresu 590.

Goście wydarzenia mogli zapoznać się ze specyfiką pojazdu produkowanego w Sanoku.

Premiera zeroemisyjnego SANCITY 12LFH odbyła się przed rokiem. Jest to autobus niskopodłogowy o długości 12 metrów. Zaprojektowany został na bazie pojazdu z napędem elektrycznym. W autobusie zamontowany został silnik elektryczny wraz z modułem zasilania z ogniwem paliwowym. Magazyn energii stanowią baterie litowo-tytanowe oraz zbiorniki gazu H2. Pojazd wyposażony został we wszelkie urządzenia zapewniające komfort i bezpieczeństwo podróżowania.

Autobus SANCITY 12LFH jest całkowicie bezemisyjny, a jedyną substancją wydzielaną podczas jazdy jest woda lub para wodna. Od kilku tygodni autobus testowany jest na ulicach Krakowa. Na terenie zajezdni autobusowej Kraków – Płaszów znajduje się pierwsza w Polsce mobilna stacja do tankowania wodoru.

Niedługo takie same testy będzie przechodził na ulicach stolicy Podkarpacia.

Chcemy, aby autobus wodorowy stał się sztandarowym produktem – powiedział Remigiusz Śnieżek, członek zarządu Autosanu.

Jednocześnie zaznaczył, że Autosan nadal będzie miał w ofercie autobusy elektryczne, jednak prace projektowe, wdrożeniowe i badania koncentrują się na paliwie wodorowym.

Autobus z ogniwem wodorowym doskonale wpisuje się w strategię rozwoju innowacyjnych technologii i jest odpowiedzią sanockiej firmy na powołanie w 2021 roku Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Głównym jej celem jest podejmowanie działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej.

Autosan jest jedną z najstarszych polskich fabryk, działającą od ponad 190 lat.

Firma zatrudnia ponad 400 osób

źródło: PR Rzeszów i Samorząd Podkarpacki

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top