Biznes

Odprawa samochodów do sprzedaży na Ukrainę tylko przez dwa przejścia graniczne

eksport samochód auto ukraina przejście graniczne odprawa

Odprawa samochodów sprowadzanych przez kierowców na Ukrainę będzie odbywać się tylko przez dwa przejścia w Polsce: w Zosinie (Lubelskie) i w Budomierzu (Podkarpackie) – poinformował PAP rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Kolejka do przejścia w Zosinie wynosi obecnie 48 godz.

„Wyznaczono dwa przejścia na granicy polsko-ukraińskiej, gdzie będą odprawiane pojazdy w tranzycie, czyli samochody osobowe zakupione na terytorium np. Unii Europejskiej, których celem jest dopuszczenie do ruchu bądź sprzedaży na terytorium Ukrainy. To jest przejście w Zosinie na terenie woj. lubelskiego i Budomierz w woj. podkarpackim” – poinformował w czwartek rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Jak wyjaśnił, w związku z tym, że strona ukraińska zmieniła przepisy dotyczące importowanych samochodów, ich odprawa nie będzie odbywać się na pozostałych przejściach w woj. lubelskim, czyli w Hrebennem, Dorohusku, Dołhobyczowie, a tylko i wyłącznie w Zosinie. Przepisy weszły w życie od środy.

„Wspomniane pojazdy osobowe, które dotychczas oczekiwały na przekroczenie granicy w Dorohusku bądź w Hrebennem w woj. lubelskim, zostały już w dużej części przekierowane na przejście w Zosinie, a niektóre włączyły się do kolejki samochodów ciężarowych” – dodał rzecznik.

Aktualnie na przekroczenie granicy w Zosinie oczekuje ok. 1,5 tys. samochodów osobowych w tranzycie, co oznacza około 48 godzin oczekiwania. Pozostały ruch osobowy odbywa się płynnie.

Od kilku dni na polsko-ukraińskich przejściach w woj. lubelskim obserwowane były kolejki samochodów na wywozie na Ukrainę. Ich powodem była zmiana przepisów prawnych w Ukrainie, które znoszą opłaty celne na importowane samochody – cło importowe, akcyzę i podatek od towarów i usług.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top