News

Polacy ograniczają wydatki i szukają oszczędności

polacy wydatki zakupy oszczędzanie

Ograniczenie wydatków i oszczędności przy zakupach planuje 80 proc. polskich konsumentów – wynika z opublikowanego we wtorek badania przeprowadzonego we wrześniu br. przez firmę GfK.

Coraz więcej odbiorców całkowicie rezygnuje z zakupów niektórych kategorii – dodano.

Jak wskazują wyniki badania Current Consumer Mood zrealizowanego we wrześniu br., 80 proc. polskich konsumentów planuje ograniczenie wydatków oraz poszukuje oszczędności przy zakupach produktów spożywczych i większych dóbr oraz usług.

Część Polaków coraz częściej sięga po najtańsze produkty, szuka promocji, a coraz większy odsetek całkowicie rezygnuje z zakupów wybranych kategorii. Według autorów badania, jest to efekt galopującej inflacji oraz napięć na arenie międzynarodowej.

„Obecnie 82 proc. nabywców przyznaje, że kupuje mniej większych produktów i usług. Co więcej, aż 78 proc. Polaków deklaruje podobne oszczędności podczas zakupów spożywczych. Przeciętny koszyk polskiego konsumenta kurczy się z miesiąca na miesiąc. I choć wolumenowo kupujemy mniej, na zakupy wydajemy więcej” – wskazała cytowana w informacji dyrektor marketingu w GfK Dominika Grusznic-Drobińska.

Z raportu wynika, że konsumenci mają różne strategie na cięcie wydatków. Ponad połowa nabywców wybiera najtańsze produkty spożywcze, coraz częściej rezygnują z produktów ulubionych marek, mniejszą uwagę przywiązują też do lokalnego pochodzenia czy pozytywnego wpływ na zdrowie. „Rosnące znaczenie kryterium niskiej ceny z pewnością wzmocni pozycję rynkową marek własnych, które również oferują wysoką jakość, a kosztują mniej” – dodała Grusznic-Drobińska.

Według danych GfK niemal 70 proc. konsumentów powstrzymuje się od zakupu zbędnych rzeczy, połowa chętniej niż dotychczas korzysta z promocji, a 42 proc. szuka zbliżonych produktów w niższych cenach. Rośnie też liczba konsumentów, którzy decydują się na zakup używanych przedmiotów. Według Grusznic-Drobińskiej przez ostatnie 1,5 roku ich liczba zwiększyła się o 10 pkt. i obecnie wynosi 29 proc.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top