Poradnik

vivo X51 5G – smartfon z gimbalem?

vivo telefon smartfon gimbal x51

Przyzwyczailiśmy się już do nowinek technologicznych, przez co nasze telefony zawierają żyroskopy, automaty 777, kamery o wysokiej rozdzielczości. Jednak teraz mamy do czynienia z czymś faktycznie niezwykłym. Otóż dowiedzieliśmy się, że vivo X51 5G stał się pierwszym smartfonem z gimbalem.

Stabilizacja w telefonie – nowość na rynku

vivo to z pewnością marka, która za bardzo nie jest kojarzona w naszym kraju. Ta chińska marka działa już od 2009 roku, lecz dopiero teraz ma oficjalnie wejść do Polski. Co trzeba od razu zaznaczyć, wejdzie z wielkim przytupem! Otrzymujemy bowiem smartfon z segmentu premium, który od początku zaskakuje nas swoim wyglądem czy możliwościami. Zdecydowano się na wprowadzenie w nim ekranu OLED w technologii Chip-On-Plastic o przekątnej 6,56” i rozdzielczości 2376 x 1080 px. Posiada także częstotliwość odświeżania 90 Hz, a przy tym zamontowany został praktycznie od krawędzi do krawędzi. Choć posiada całkiem spore wymiary 158,45 x 72,8 x 8,04 mm, to jednak waży przy tym tylko 181,5 g.

Za pracę urządzenia odpowiada Snapdragon 765G. Nie jest to co prawda najnowsza i najsilniejsza jednostka, jednak pierwsze testy wykazały, że w vivo X51 może on wykazać się najlepszą pracą z dotychczasowych smartfonów. Jest to ośmiordzeniowy procesor z układem Octa-Core 2.2 GHz oraz grafiką Adreno 620. Wspierany jest tutaj przez 8 GB RAM LPDDR 4x oraz 256 GB pamięci wewnętrznej. Spory wpływ na to może mieć fakt, że smartfon ten pracuje na Funtouch OS 10. Jest to autorska nakładka firmy vivo na Androida 10, której oryginalna chińska wersja została specjalnie zmieniona na europejski rynek. Z aktualnych informacji wiemy, że egzemplarze, które trafią do oficjalnej polskiej sprzedaży, będą mieć już wgraną polską wersję systemu, która została przetłumaczona przez fachowców, a nie translator.

Producent zdecydował się w przypadku tego modelu na akumulator o pojemności 4315 mAh. Brak tu jednak bezprzewodowego ładowania akumulatora, jednak dołączona do zestawu przewodowa ładowarka 33 W FlashCharge 2.0 jest w stanie naładować całą baterię w niecałą godzinę. Minusem tego telefonu może być jednak brak miejsca na karty microSD.

Coś dla miłośników mobilnych zdjęć!

Przechodzimy jednak do najważniejszego, czyli funkcji foto i wideo. Z tyłu telefon posiada poczwórny aparat. Główna kamera to aparat 48 Mpix z obiektywem szerokokątnym f/1.6 oraz stabilizacją, który wspierany jest przez aparat 13 Mpix z teleobiektywem f/2.46, kolejny aparat 8 Mpix szerokokątny f/2.2 oraz 8 Mpix ze specjalnym obiektywem peryskopowym f/3.4. Z przodu z kolei znajduje się aparat o rozdzielczości 32 Mpix. Naszym telefonem możemy wykonywać 5-krotny zoom optyczny i 60-krotny zoom hybrydowy.

Innowacją ma być tutaj tak zwany gimbal. Oferowana przez niego stabilizacja podczas robienia zdjęć i kręcenia filmów to efekt wspólnej pracy elementów optycznych, cyfrowych i sztucznej inteligencji. Wbudowany w aparacie miniaturowy, elektromechaniczny gimbal jest od razu połączony z główną kamerą 48 Mpix. Dzięki niemu możliwe jest kręcenie filmików czy robienie zdjęć w nocy bez większej konieczności naszej naturalnej stabilizacji.

Materiały wychodzą nie tylko ostre, szczegółowe, lecz i dobrze oświetlone, w bardzo dobrej jakości. Możliwe jest kręcenie filmików 4K 60 kl/s, a w trybie Full HD można dodatkowo włączyć opcję super stabilności. Producent wprowadził także całkiem skuteczną funkcję śledzenia osoby, oczu twarzy danej osoby będącej w głównym kadrze telefonu. Cena nowego smartfona ma wynieść 2999 złotych. Można uznać, że w takim przedziale może on znaleźć wielu nabywców, tym bardziej, że oferuje znakomite możliwości foto i wideo.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top